LINKS

Danmark

Naestved International Exhibition of Mini Prints, 2008 – [click]for archive
Fyns Grafiske Værksted www.fynsgv.dk
Det Grafiske Værksted Silkeborg  grafiskvaerkstedsilkeborg.com
VAK – Vestsjællands Arbejdende Kunstværksteder www.vak-kunstvaerksteder.dk
Jydsk Grafiske Værksted, Braband jydskgrafiskvaerksted.wordpress.com
Højbjerg FotoGrafiske Værksted,Oddervej 80 C, 8270 Højbjerg www.aarhuskommune.dk/hfv
Københavns Grafiske Værksted grafisk.wordpress.com
Statens Værksteder for Kunst / Grafik, København svfk.dk
TRYK2 – Grafisk værksted Bornholm, Aakirkebywww.tryk2.dk
Godsbanens grafiske værksted, Århuswww.godsbanen.dk
Grafisk værksted Viborg Riddergade AIR Viborg Kunsthal
Skovhusets grafiske værksted www.skovhus-kunst.dk
Grafisk Værksted, Hjørring www.hgv.dk
Grafikværkstedet, Kirsten Kjær Museet, Frøstrup  www.kkmuseum.dk/kkdansk/grafvaer.htm Sammenslutningen DANSKE GRAFIKERE
Fluxprint – Grafisk Værksted for storformat inkjetprint i høj kvalitet www.fluxprint.com
Edition Copenhagen Workshop & Galeri, København www.editioncopenhagen.com
Grafisk Gruppe / Værkstedet, Havarthigaarden, Holte www.grafiskgruppe.dk
Photo Gravures – Inger Lise Rasmussen www.ingerliserasmussen.dk


FÆRØERNE

Grafiski Verkstadur Føroya Tórshavn www.steinprent.com


SVERIGE

Litografiska Akademin & Verkstaden, Tidaholm, Sverige: http://www.lithonet.org
Grafik i Vest, Göteborg, Sverige: http://www.ramverk.se/giv
Bolaget Vardagsbilder – et konstgrafisk verkstad i Mölndal: http://ramverk.se/vardagsbilder
Konstnärcentrum Väst, Götrborg: www.ramverk.se
Konstnärshuset – Koop. af kuntnere & kunsthåndværkere, Kungbacka: konstnarshuset.org
Grafikskolan i Stockholm:http://www.grafikskolan.se
Grafioteket, Stockholm & Göteborg:
Grafikens Hus i Mariefred, Sverige – ett internationalt centrum för grafiska konsten: http://www.grafikenshus.se
Falu Konstgrafiska Verkstad (FKV), Falun, Sverige: www.falun.se
Grafiska Sällskapet, Stockholm, Sverige: www.grafiskasallskapet.se
Ålgården Konstgrafiska Verkstad, Borås, Sverige: http://algarden.se
DIGITALverkstan 7, Borås, Sverige:
Örebro Läns Grafikgrupp, Örebro, Sverige: http://www.grafikgruppens.webbsida.com
Östersunds kollektiva grafikverkstad, Frösön, Sverige: harkekonstcentrum.se
Gävle konstgrafiker, Sverige: http://www.gavlekonstgrafiker.com
Konsthögskolan Valands Grafikmapp, Göteborg:
Grafiktorget. Sveriges forum för grafiska konstnärer
Skaraborgs konstgrafisska verkstad, Skövde: www.skaraborgskonstgrafiska.se
Krogen Amerika, Östergötlands GrafikCentrum, Linnköping: www.krogennamerika.com/verkstad.html
Grafikgruppen, Visby: www.grafikgruppen.se/
KKV Bohuslän, Hamburgsund: www.kkv-b.se/index.php/site/verkstader/grafik
Form & Färgverkstaden : : Eskilstuna: www.formochfarg.se
Not Quite, Fengefors: www.notquite.se
KKV-Göteborg: www.kkvgbg.se
Kollektiva Konstnärs Verkstan, Härnösand: http://home.swipnet.se/kkvharnosand
Grafik 99, Kalmar: www.grafik99.com
Konstnärernas Kollektivverkstad, Karlstad: www.kkvvarmland
Marks Konstgrafiska Verkstad, Kinna: http://markskv.blogg.se/
KKV Luleå: www.kkvlulea.se
KKV-Malmö Grafik, Malmö:  http://www.kkvgrafikmalmo.se/
Grafikverkstan Godsmagasinet, Mellerud: www.grafikverkstan.se
KKV-stockholm Näcka: www.kkv.nu
Södertälje konstnärskrets grafikverkstad  www.kretsen.info
Grafikgruppen VGG, Stockholm: www.vgg.se
Grafik på djupet (Brauners): www.brauners.se
Vänersborgs konstgrafiskke verkstad: www.konstgrafiska.se
Konstverkstan KKV-Västerås, Västerås:
ÖLG-Örebro läns grafikgrupp, Örebro: www.grafikgruppens.webbsida.com
Örnsköldsviks Kollektiva Konstnärsverkstad: www.okkv.se


FINLAND, ISLAND, NORGE

The Association of Finnish Printmakers, Helsinki: www.taidegraafikot.fi/english/
Turku, Finland: http://www.turun-taidegraafikot.fi/ttg_vanhat/info_engl.html
Centre for Printmaking, Finland, Jyväskylä Centre for Printmaking,
The Graphic Artist Association of Lathi, Finland: www.lahdentaidegraafikot.fi
íslensk grafik / The Icelandic Printmakers Association: http://www.islenskgrafik.is
Norske Grafikere, Oslo, Norge: www.norske-grafikere.no
Norske Grafikeres Verkstad, Oslo, Norge: www.norskegrafikeresverksted.no
Grafisk Stentrykk, Oslo: www.grafisk-stentrykk.com


STORBRITANNIEN / UK

Centre for Fine Print Research, UWE Bristol: www.uwe.ac.uk/research/cfpr
Artichoke Print Workshop, London: www.artichokeprintmaking.com
Badger Press Open Access Printmaking Studios, Bishops Waltham: www.badgerpress.org
Northern Print Gallery & Printmaking Studio, Newcastle upon Tyne: www.northernprint.org.uk
Edinburg Printmakers, Scotland, UK: http://www.edinburg-printmakers.co.uk
Highland Print Studio, Inverness, Scotland, UK: http://www.highlandprintstudio.co.uk
Glasgow Print Studio, Scotland, UK: http://www.gpsart.co.uk
Green Door Open Access Printmaking Studio, Derby, UK:  www.greendoor-printmaking.co.uk
Belfast Print Workshop, Belfast, Norhtern Ireland, UK: www.belfastprintworkshop.org.uk
Seacourt Artist Print Stdio, Bangor, Northern Ireland, UK: www.seacourt-ni.org.uk
London Print Studio, London: http://www.londonprintstudio.org.uk
Print Worrkshops in UK / England
Northern Print Studio – open access workshop, Tyne and Wear : www.northernprint.org.uk
BIP Brighton Printmaking – open access for printmakers, Brighton: bip-art.co.uk
Hot Bed Press Printmakers’ Studio, Salford: www.hotbedpress.org
Penwith Printmakers Artists Group, Falmouth, Cornwall
East London Printmakers: http://www.eastlondonprintmakers.co.uk


IRLAND

Graphic Studio, Dublin: http://www.graphicstudiodublin.com/
Cearlann na gCnoc / Visual Art & Media Workshop, County Donegal, Irelnd: www.clo.ie
Cork Printmakers Artists Workshop, Cork, Ireland: www.corkprintmakers.ie
Limerick Printmakers, Limerick, Ireland: http://www.limerickprintmakers.com
The Black Church Print Studio, Dublin, Ireland: www.print.ie/home.html


TYSKLAND

Grafikwerkstatt Dresden:www.dresden.de/en/05/01/05/c_04.php
Grafik Museum Stiftung Schreiner, Bad Steben: www.grafik-museum.de
Tabor Presse Berlin, BRD: http://www.taboerlin.de


ØVRIGE EUROPE

druckwerk – studio for printmaking & design, Basel, Schweitz: www.druckwerk.ch
LITO Moscow Print Studio & Gallery, Rusland. www.artlito.ru
Emprværkstedet einte Atelier de Gravure, Luxembourg: http://mywebpage.netscape.com/aempreinte/homepage.html
Association of Estonian Printmakers: http://www.estograph.ee
Mavida – Grafisk værksted & galleri, Reggio Emilia, Italien: http://www.mavida.it
Grabadores Españoles Spanish Printmakers collective: http://www.spanishprintmakers.com


USA

Graphic Arts Fine Art Printmaking Cooperative, San Francisco, CA: www.zpub.com/gaw
Crown Point Press & Print Workshop, Oakland, CA, USA: http://www.crownpoint.com
International Print Center New York: http://www.ipcny.org
Center for contemporary Printmaking, Norwalk, CT, USA: http://www.contemprints.org
Anchor Graphics Colllaborative Fine Art Print Studio, Chicago, IL: www.anchorgraphics.org
RENAISSANCE PRESS – A colaborative atelier specializing in photogtavure, Ashuelot, New Hampshire: www.renaissancepress.com
Print Zero Studios: Printmaking exchange worldwide: www.printzerostudios.com
Sevhoon Printmaking Center for Aspiring & Experienced Artists, Seattle, WA: www.sevshoon.com
Stone Metal Press artist studio for hand-made prints, San Antonio TX: www.stonemetal-press.com
Two Rivers Printmaking Studio, White River Junction, Vermont: www.tworiversprintmaking.com
Tamarind Institute & Studio for fine art lithography, Alberquerque, New Mexico: www.unm.edu/~tamarind
The American Print Alliance: http://www.printalliance.org
Women Printmakers of Austin: http://womenprintmakers.com
Archive of Miniature Prints:  www.iowabiennial.org/Selections/TIBE_Selections_Image.htm
JCBA / Jaffe Center for Book Arts, Florida, USA: www.library.fau.edu/depts/spc/jaffe.htm
Tre amerikanske billedkunstnere, der arbejder eksperimenterende med computergrafik: Karin Schminke – www.schminke.com
Dorothy Simpson Krause – www.dotkrause.com
Bonny Lhotka – www.lhotka.com


CANADA

Atelier Presse Papier Artist’s Center (Canadisk Grafisk Værksted), Quebec, Canada: pressepapier.ca/
Open Studio Fine Art Printmaking Centre, Toronto, ON: openstudio.ca
Artists centre for fine art printmaking,  Québec meduse.org
Atelier Circulaire – Artist’s Centre for Printmaaking, Montréal: ateliercirculaire.org/


AUSTRALIEN – og øvrige verden

Megalo Print Studio + Gallery, Canberra, ACT: megalo.org
Warringah Printmakers Studio, Sydney, NSW, Australia: printstudio.org.au
The Artists’ Press South Africa, White River, South Afrrica: artprintsa.com
Museograbado Ceentre for Printmaking, Zacatecas, Mexico: museograbado.com


GENERELLE OVERSIGTER, RESIDENCIES, GRAFISKE UDTRYK (på engelsk), GRAFISKE TEKNIKKER, ETC.
Papirstørrelser: Amerikansk standard & meter standard: http://www.dpandi.com/paper/index.html
World Printmaker’s PRINT WORKSHOP CENTRAL: http://printworkshopcentral.com
Worldwide Network of Artst Residencies: www.resartis.org
Nontoxic Printmaking –  Research Resource and Workshop Guide for Artists, Educators and Printmakers: www.nontoxicprint.com
Printmaking Translator: Fransk – hollandsk – engelsk – tysk – etc: http://www.estampe.be/translator/index.html
En ordbog over “printmaking terms” på engelsk: www.worldprintmakers.com/english/dictiony.htm
Endnu en ordbog over “printmaking terms” på engelsk: www.philaprintshop.com/diction.html
… og fra samme kilde:”Glossary of Printmaking Nomenclatur &  Abbeviations”: www.philaprintshop.com/abbrtb.html
… og fra samme kilde: What is a Print?”:  http://www.philaprintshop.com/whataprt.html
International Fine Print Dealers Association: Learn about prints: http://www.printdealers.com/learn.cfm
What is a print?   http://www.moma.org/exhibitions/2001/whatisaprint/flash.html
New Directions in Printmaking: http://homepage.usask.ca
Safer & environmentally friendly prints: www.ndprrintmaking.ca
globalprintstudios org – international directory of print studios: http://www.londonprintstudio.info
The World Printmakers Site Map with links: http://www.worldprintmakers.com/english/sitemap.htm</strong
The World Printmakers, Artists and Their Work: http://www.worldprintmakers.com/english/artists.htm
Printmaking Links: Links til mange andre steder på nettet:  http://www.mtsu.edu/~art/printmaking/organizations.html
Pyramid Attlantic, printmaking resource,Silver Spring, Maryland, USA: www.pyramidatlanticartcenter.org
Liste over intern. grafik-biennaler/-triennaler: http://www.artmondo.net/printworks/exhibitions/biennal.htm

Grafisk Værksted /NÆSTVED - Print Studio for Artists

Grønnnegades Kaserne Kulturcenter | Grønnegade 10, 4700 Næstved, Danmark | www.grafisk-kunst.dk | grafisk-kunst@mail.dk | facebook

Back to Top